Тема. Форматування об'єктів електронної таблиці.
Мета.
Формування ключових компетентностей:
- вміння вчитися;
- здоров’збережувальна;
Формування предметних компетентностей:
Навчальна. Сформувати поняття формати даних: числовий, текстовий, формат дати. Навчити форматувати дані, клітинки і діапазони комірок.
Розвиваюча. Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу.
Виховна. Сприяти вихованню в учнів інформаційної культури, виховувати старанність.
ІКТ-компетентність: Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Обладнання: комп'ютери, інструктивні картки, картки із завданнями.
Матеріали для роботи з учнями.
- Інформатика 7 клас. Підручник. Й. Я. Ривкінд, Т. І. Лисенко, Л. А. Чернікова, В. В. Шакотько.: К, Генеза, 2015.
- Презентація “Вправи для очей”
- Презентація “Форматування даних”
План
- Організаційний момент.
- Актуалізація опорних знань.
- Вивчення нового матеріалу.
- Усвідомлення набутих знань.
- Засвоєння знань формування вмінь.
- Підсумки уроку.
- Домашнє завдання .
Хід уроку
1. Організаційний момент.
2. Актуалізація опорних знань.
Фронтальне опитування
- Що таке формат? У чому полягає операція форматування об’єктів?
- Які властивості символів і абзаців ви знаєте? Яких значень вони можуть набувати?
- Які засоби для форматування символів та абзаців існують у текстовому процесорі Word 2007?
3. Тестування.
4. Мотивація навчальної діяльності.
5. Вивчення нового матеріалу.
ФОРМАТУВАННЯ КЛІТИНОК
Ви вже знаєте, що в електронних таблицях можна використовувати дані різних типів: числа, тексти, формули. Подання чисел і текстів у клітинках електронної таблиці може бути різним. Наприклад, на рисунку 4.22 наведено подання одного и того самого числа та однієї й тієї самої дати в різних форматах.
Числові дані можна подати в кількох форматах. Формат Числовий (клітинка В4) використовується для подання числа у вигляді десяткового дробу із заданою кількістю десяткових розрядів, до якої буде округлено число. У цьому форматі також можна встановити розділювач розрядів у вигляді пропуску.
У форматі Грошовий (клітинка В5) до числа додається позначення грошових одиниць (грн, €, $, £ тощо). Розділення розрядів установлюється автоматично.
У форматі Відсотковий (клітинка В6) дані подаються у вигляді числа, яке отримане множенням вмісту клітинки на 100, зі знаком % вкінці.
У форматі Дробовий (клітинка В7) дробова частина числа подається у вигляді звичайного дробу, який найменше відрізняється від даного десяткового дробу.
Формат Текстовий використовують для подання числових даних у клітинках як текст (клітинка В8). Наприклад, цей формат зручно використовувати для запису номерів мобільних телефонів, які є послідовністю цифр і виглядають як число, але над ними не виконують ніяких математичних дій.
Також для числових даних можна встановити формат Дата, який буває кількох видів. Наприклад, довгий і короткий формат (рис. 4.22, б).
Звертаємо вашу увагу, що зміна формату подання даних не змінює дані в пам’яті комп’ютера, а лише визначає певний їх вигляд у клітинці. Реальне значення даних можна побачити в Рядку формул, зробивши відповідну клітинку поточною (на рис. 4.22, а клітинка В7).
Для тих, хто хоче знати більше
Усі дати в Excel зберігаються як натуральні числа. Відлік часу починається з 01.01.1900, і цій даті відповідає число 1. Кожній наступній даті відповідає наступне натуральне число. Таке подання дат дає змогу виконувати обчислення з датами. Так, кількість днів між двома датами визначається різницею чисел, що відповідають цим датам. Наприклад, різниця 01.09.2015 - 01.01.2015 = 42 248 - 42 005 = 243 (рис. 4.23). Для визначення числа, яке відповідає деякій даті, потрібно встановити для клітинки з датою числовий формат.
Установлення формату числових даних для поточної клітинки або для виділеного діапазону клітинок здійснюється з використанням елементів керування групи Число на вкладці Основне(рис. 4.24).
Для текстових і числових даних у клітинках можна встановлювати шрифт символів, їх розмір, накреслення, колір тощо (рис. 4.25). Цей вид форматування здійснюється аналогічно до форматування символів у текстовому процесорі Word 2007, використовуючи елементи керування групи Шрифт вкладки Основне.
Використовуючи елементи керування групи Шрифт, можна вибрати колір заливки клітинок і встановити значення властивостей меж — колір ліній, їх товщину, стиль тощо.
За замовчуванням дані в текстовому форматі вирівнюються в клітинці ліворуч, в усіх інших форматах - праворуч. Для змінення цих значень можна використати елементи керування групиВнрівнювання вкладки Основне (рис. 4.26).
Наприклад, вибором кнопки Орієнтація можна змінити спосіб розміщення тексту в клітинці: під кутом, вертикально тощо. На рисунку 4.27 наведено список кнопки Орієнтація та приклади розміщення тексту в клітинці.
За вибору кнопки Перенесення тексту текст у клітинці відображатиметься в кілька рядків, уміщуючись у задану ширину стовпця (рис. 4.28).
Інколи необхідно кілька сусідніх клітинок об’єднати в одну (рис. 4.29, клітинки С2, D2, Е2). У таку об’єднану клітинку, наприклад, можна ввести текст заголовка таблиці або кількох стовпців. Для цього клітинки потрібно виділити та вибрати на Стрічці кнопку Об’єднати і розмістити в центрі. Після такого об’єднання всі ці клітинки розглядатимуться як одна клітинка, адресою якої є адреса верхньої лівої з них (клітинка С2 на прикладі). Дані, які містилися в клітинках до об’єднання, крім верхньої лівої, буде втрачено. Тому доцільно клітинки спочатку об’єднати, а потім уводити дані. Відмінити об’єднання клітинок можна повторним вибором кнопки 7 (див. рис. 4.26).
ФОРМАТУВАННЯ ЕЛЕКТРОННОЇ ТАБЛИЦІ
Електронна таблиця як об’єкт табличного процесора має такі властивості: ширина стовпців, висота рядків, стилі таблиці, відображення стовпців і рядків тощо. Для встановлення значень цих властивостей використовують список кнопки Формат (рис. 4.30), який відкривається такою послідовністю команд Основне => Клітинки => Формат.
Розглянемо деякі з них.
Якщо ширина стовпця чи висота рядка замалі для відображення даних, то змінити ширину стовпця чи висоту рядка можна так:
- перетягнути в рядку номерів стовпців праву межу стовпця або виділеного діапазону стовпців вліво або вправо;
- перетягнути у стовпці номерів рядків нижню межу рядка або виділеного діапазону рядків уверх чи вниз;
- двічі клацнути в рядку номерів стовпців на правій межі стовпця - автодобір ширини стовпця;
- двічі клацнути у стовпці номерів рядків на нижній межі рядка - автодобір висоти рядка.
У разі, коли заповнена частина таблиці досить велика і деякі стовпці (рядки) тимчасово не потрібні для роботи, то їх можна приховати, виділивши їх і виконавши Основне => Клітинки => Формат => Приховати або відобразити Приховати стовпці (рядки). Для відновлення відображення прихованих стовпців (рядків) потрібно виділити стовпці (рядки), між якими розміщено приховані, і виконати Основне => Клітинки => Формат => Приховати або відобразити => Відобразити стовпці (рядки).
Для швидкого форматування таблиць та окремих діапазонів клітинок табличний ироцесор Ехсеl 2007 має певний стандартний набір стилів. Для застосування стилю потрібно виділити діапазон клітинок, виконати Основне => Стилі => Стилі клітинок і вибрати один зі стилів списку.
Для очищення всіх установлених форматів, тобто для повернення до формату за замовчуванням, слід виділити потрібні клітинки та виконати Основне => Редагування => Очистити => Очистити формати.
6. Фізкультхвилинка.
7. Робота з комп’ютером.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм.
8. Найважливіше на цьому уроці.
Одні й ті самі дані можна подати в різних форматах. Для числових даних використовують такі формати: грошовий, відсотковий, текстовий, дробовий, а також формат дати. Змінення формату не змінює дані в пам’яті комп’ютера, а лише встановлює певний вигляд їх подання в клітинці.
Форматування чисел і тексту в клітинках передбачає встановлення шрифту символів, їх розміру, накреслення, кольору, формату. Форматування клітинок - це встановлення кольору заливки та меж клітинок, способу вирівнювання та орієнтації тексту в клітинках, об’єднання клітинок тощо.
Під час форматування електронної таблиці можна приховувати рядки та стовпці, встановлювати ширину стовпців і висоту рядків, вибирати стиль таблиці тощо.
Усі операції з форматування об’єктів електронної таблиці здійснюються елементами керування груп Шрифт, Число, Вирівнювання, Стилі, Клітинки вкладки Основне на Стрічці.
9. Усвідомлення вивченого матеріалу.
Фронтальне опитування
- У яких форматах можна подати числові дані?
- Які формати даних потрібно встановити для таких даних: зріст учня, дата народження учня, ирізвище учня, домашній номер телефону учня, вартість квитка на потяг, відсоток хлопців від загальної кількості учнів класу?
- Значення яких властивостей можна встановити для символів у клітинках? Які засоби для цього існують?
- Значення яких властивостей можна встановити для клітинок електронної таблиці? Які засоби для цього існують?
- Які операції з форматування таблиці можна виконати? Які засоби для цього існують?
- У яких випадках потрібно змінювати ширину стовпців і висоту рядків?
- Для чого призначено приховування рядків або стовпців? Як виконати ці дії? Як відобразити приховані об’єкти?
- Як об’єднати кілька клітинок в одну? Для чого це використовують?
- Для чого потрібно виконувати форматування об’єктів електронної таблиці?
10. Закріплення вивченого.
Виконати завдання - на уроці 1, 2, 4, 6, 8.
11. Завдання до уроку.
- Відкрийте файл завдання 4.2.7.хlsх з вашої папки, створений на попередньому уроці (або файл Розділ 4\Пункт 4.3\зразок 4.3.1.хlsх). Відформатуйте таблицю за наведеним зразком (рис. 4.33). Для даних стовпця В установіть числовий формат з розділювачами, для стовпця С — числовий формат з двома десятковими розрядами. Збережіть книгу у файлі з іменемзавдання 4.3.1.хlsх у вашій папці.
- Відкрийте файл завдання 4.2.2.хlsх з вашої панки, створений на попередньому уроці (або файл Розділ 4\Пункт 4.3\зразок 4.3.2.хlsх). Відформатуйте таблицю за наведеним зразком (рис. 4.34). Для даних у стовпцях установіть такі формати подання: стовпці А та С - числовий без десяткових знаків, інші стовпці - текстовий формат. Збережіть книгу у файлі з іменемзавдання 4.3.2.хlsх у вашій папці.
- Відкрийте вказаний учителем файл (наприклад, Розділ 4\Пункт 4.3\зразок 4.3.3.хlsх). Установіть на аркуші Аркуш1 такі формати числових даних:
а) у стовпці А - числовий з двома десятковими розрядами;
б) у стовіїці В - грошовий з двома десятковими розрядами та знаком є еро після числа;
в) у стовпці С - довгий формат дати;
г) у стовпці D - відсотковий;
д) у стовпці Е - текстовий.
Збережіть кнш’у у файлі з іменем завдання 4.3.3.хlsх у вашій палці.
- Відкрийте файл вправа 4.2.2.хlsх з вашої папки, створений на попередньому уроці (або файл Розділ 4\Пункт 4.3\зразок 4.3.4.хlsх). Відформатуйте таблиці на аркушах з використанням стилів. Збережіть кнгу у файлі з іменем завдання 4.3.4.хlsх у вашій папці.
- Складіть алгоритм збільшення розрядності чисел у стовпці С деякої електронної таблиці.
-
Вітаю Вас!Вітаю Вас, Гість!Календар
« Грудень 2019 » Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 Друзі сайту